Zalecenia po operacji zaćmy

Operacja usunięcia zaćmy jest wykonywana bardzo często, a co za tym idzie – jest bezpiecznym i  łatwym zabiegiem. Warto jednak pamiętać, że po każdej procedurze medycznej obowiązuje okres rekonwalescencji, podczas którego należy stosować się do zaordynowanych przez lekarza prowadzącego zaleceń. Nie inaczej jest w przypadku terapii katarakty.

operacja zacmy

Operacja usunięcia zaćmy jest wykonywana bardzo często, a co za tym idzie – jest bezpiecznym i  łatwym zabiegiem. Warto jednak pamiętać, że po każdej procedurze medycznej obowiązuje okres rekonwalescencji, podczas którego należy stosować się do zaordynowanych przez lekarza prowadzącego zaleceń. Nie inaczej jest w przypadku terapii katarakty.

Zaraz po zabiegu 

Pierwsze godziny po operacji zaćmy są bardzo ważne, ponieważ wtedy oko jest najbardziej wrażliwe na urazy mechaniczne i skoki ciśnienia. Może pojawić się uczucie ciała obcego pod powieką, łzawienie i niewyraźny obraz.

Pod żadnym pozorem nie wolno trzeć oka ani schylać się gwałtownie. Nie jest zalecane podnoszenie ciężkich przedmiotów ani picie napojów podnoszących ciśnienie krwi (kawa, napoje energetyczne, alkohol).

W trakcie zabiegów higienicznych oko musi być dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi: wodą i kosmetykami.

Równie ważny jest sen: nie tylko jego ilość, ale także pozycja, w jakiej śpimy. Pacjent powinien spać na plecach lub boku po stronie nieoperowanego oka.

Trzeba oczywiście pamiętać o regularnym stosowaniu kropli i innych leków przepisanych przez lekarza, oraz udać się na ustaloną kontrolę, by wykluczyć ewentualne powikłania lub stan zapalny.

Wskazana ostrożność

Z części zaleceń będzie można zrezygnować po ok. tygodniu, część natomiast potrwa aż do całkowitego wygojenia oka. Wszystko zależy od wielu indywidualnych czynników: stanu zdrowia pacjenta po operacji zaćmy, współistniejących chorób, postępów rekonwalescencji. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, jak długo należy przestrzegać określonych wytycznych.

Jak może wyglądać życie po operacji zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/234-zycie-po-operacji-zacmy

Na pewno można zarekomendować ogólne zwolnienie, uspokojenie trybu życia, zwłaszcza, jeśli przed operacją był on intensywny. Sportowcy czy osoby intensywnie pracujące mogą mieć z tym pewien problem. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg usuwania zaćmy wykonywany jest jeden raz w życiu i nie ma możliwości powtórzenia go. Warto zadbać o jak najlepsze przygotowanie przed- i pooperacyjne.

Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia?

Na szczęście zalecenia lekarskie nie składają się jedynie z zakazów i nakazów. Dochodzenie do pełnej sprawności po usunięciu zmętniałej soczewki oka nie jest tak wymagające, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jeśli będzie za nami operacja zaćmy to dość szybko można powrócić do takich czynności jak czytanie czy oglądanie telewizji – jeśli dyskomfort jest nieduży, nawet tego samego lub następnego dnia po operacji. Dobrym pomysłem jest słuchanie muzyki lub podcastu.

Spokojny spacer w okularach przeciwsłonecznych dobrej jakości również pozwoli wesprzeć proces zdrowienia.

Warto spotkać się w tym czasie ze znajomymi czy rodziną. Ważne jedynie, aby miejsce spotkania nie było zadymione ani zatłoczone.

Bez obaw! Narząd wzroku dostosuje się do widzenia bez zaćmy w swoim tempie, zapewniając wiele lat satysfakcjonującego życia.

Więcej wskazówek i porad dotyczących postępowania po operacji zaćmy: https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/312-po-operacji-zacmy-poradnik-czego-nie-wolno-co-i-kiedy-mozna

Podobne wpisy