Jak skutecznie szukać tanich lotów?

Zorganizowanie taniej podróży do innego kraju jest jak najbardziej możliwe, nawet wtedy, gdy wszystko wokół wydaje się drożeć. Najlepiej zacząć od znalezienia lotu w korzystnej cenie. Wbrew pozorom to wcale nie musi być trudne – wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Warto poznać najważniejsze wskazówki, które pomogą w szukaniu tanich lotów. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Jak skutecznie szukać tanich lotów?

Korzystanie z wyszukiwarek lotów

Na rynku istnieje wiele linii lotniczych, które oferują zarówno tańsze, jak i droższe bilety. Sprawdzenie cen lotów na wybranej trasie w interesującym nas terminie może okazać się bardzo czasochłonne, jeśli zdecydujemy się na odwiedzanie po kolei stron internetowych poszczególnych przewoźników. Na szczęście istnieje bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwia cały proces. Jest nim wyszukiwarka lotów. W sieci istnieje wiele tego typu narzędzi. Wystarczy wejść na taką stronę, a następnie wpisać na niej miejsce wylotu i przylotu oraz konkretną datę – w ten sposób w kilka sekund zyskuje się dostęp do listy lotów o wybranych parametrach. Łatwo porównać między sobą poszczególne oferty i wybrać tę najtańszą.

Ustalenie odpowiedniego terminu podróży

Jeśli priorytetem są tanie loty, lepiej nie planować podróży w tzw. wysokim sezonie. Wówczas trudno znaleźć bilety w korzystnych cenach. Podobnie może być w okresie świątecznym. Dlatego też lepiej zdecydować się na wycieczkę poza sezonem. Koszt przelotu będzie na pewno tańszy, ponieważ w samolotach widoczne jest wtedy mniejsze obłożenie. Aby odpowiednio zarobić i zapełnić loty na danych trasach, przewoźnicy często decydują się wtedy na obniżanie cen.

To niejedyna wskazówka dotycząca terminu podróży. Chcąc kupić tani bilet, najlepiej celować w loty odbywające się w środku tygodnia. Te weekendowe zazwyczaj mają o wiele wyższe ceny.

Szukanie tanich lotów w odpowiednim czasie

Zasada jest prosta – im wcześniej kupi się bilet, tym będzie on tańszy. Warto więc zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Na najniższe ceny można liczyć, kupując bilety na około pół roku przed planowanym wylotem. W praktyce loty zarezerwowane przynajmniej 2–4 miesiące wcześniej również mogą być korzystne cenowo.

Warto także wiedzieć, w jaki dzień tygodnia najlepiej szukać lotów. Kupując je w weekendy, trzeba liczyć się z wyższą ceną. Najlepiej więc zabrać się za poszukiwania między poniedziałkiem a piątkiem. Niektórzy uważają, że najtańsze bilety można kupić we wtorek.

Zachowanie odpowiedniej elastyczności

Elastyczność to klucz do znalezienia tanich lotów. Dotyczy ona takich aspektów jak:

  • miejsce wylotu i lądowania – warto brać pod uwagę różne lotniska zarówno w Polsce, jak i w kraju docelowym. Mogą one nieco różnić się pod względem ceny, przy czym te zlokalizowane poza miastami najczęściej oferują tańsze loty. Czasami może okazać się to opłacalne, nawet jeśli wiąże się z dodatkowym dojazdem czy lekką modyfikacją pierwotnych planów;
  • termin wylotu i powrotu – czasami loty tydzień wcześniej lub tydzień później niż preferowany termin mogą okazać się o wiele tańsze, dlatego nie warto sztywno przywiązywać się do konkretnych dat.

Oprócz tego warto być otwartym na możliwość przesiadek. Choć wydają się one mało komfortowe, w praktyce często pozwalają na spore oszczędności.

Podobne wpisy