Ile trwa zwrot prowizji bankowej za kredyt gotówkowy?

ile trwa zawrot prowizji - https://www.poznaj3miasto.pl

Myśląc o kredycie, na ogół kalkulujemy, na jakiej wysokości miesięczne raty możemy sobie pozwolić i przez jak długi czas chcemy dany kredyt spłacać. Jednak przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, warto również rozważyć sytuację, w której to przychodzi nam rozliczyć się z bankiem przed czasem. Zwróćmy wówczas uwagę na to, czy wcześniejsza spłata kredytu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i po jakim czasie możemy się spodziewać zwrotu prowizji ze strony banku.

Czym jest prowizja bankowa?

Niezależnie od rodzaju kredytu, bank pobiera opłaty operacyjne, których celem jest rekompensata kosztów ponoszonych w związku z uruchomieniem kredytu. Prowizja bankowa, to jednorazowa opłata, jaką bank dolicza do zobowiązania, która wyrażana jest w formie procentowej i obliczana od kwoty udzielanego zobowiązania. Prowizją bankową jest również cyklicznie pobieraną opłatą stosowaną przy rachunku debetowym lub karcie kredytowej.

Czy bank zwróci nam prowizję za wcześniej spłacony kredyt?

Obecnie dużo łatwiej o zwrot prowizji kredytu konsumenckiego, czy hipotecznego, niż to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Wszystko za sprawą decyzji Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), które zadecydowały, że banki powinny zwrócić część kosztów kredytu proporcjonalnie do terminu wcześniejszej spłaty. Jeśli klient wziął kredyt na 4 lata, a spłacił go w ciągu 2, to powinien otrzymać zwrot 2/4 prowizji oraz innych opłat.

Warto podkreślić, że zwroty prowizji dotyczą jedynie kredytów gotówkowych i konsumenckich. Nie dotyczą natomiast kredytów hipotecznych, leasingów konsumenckich, ani kredytów branych „na firmę”.

Jako że prowizja bankowa i inne należności jest zyskiem wypracowanym przez bank, jej zwrot jest niechętnie przez banki przyznawany, mało tego banki często nie informują swoich klientów o prawie do takiego zwrotu.

Po jakim czasie bank zwróci pieniądze?

Na starania o zwrot prowizji bankowej mamy do 6 lat od momentu wcześniejszej spłaty kredytu. Po złożeniu przez nas wniosku bank ma 30 dni na wydanie decyzji odnośnie przyznania zwrotu lub jego braku. Na ogół następuje to nieco szybciej – w ciągu 14 dni. Jeśli otrzymamy decyzję odmowną, możemy skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym.

Jak możemy ubiegać się o zwrot prowizji?

Jeśli chcemy otrzymać zwrot, w pierwszej kolejności musimy złożyć do banku, od którego otrzymaliśmy kredyt stosowny wniosek. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto dopytać w danym banku, jak dokładnie przebiega stosowana u nich ta procedura i poprosić o wzór wniosku. Dobrym pomysłem, który może skrócić czas oczekiwania jest również powołanie się na opinię TSUE i UOKiK. Jeśli chcemy sprawdzić jaką kwotę najprawdopodobniej otrzymamy, możemy skorzystać z kalkulatora przygotowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest dostępny na stronie internetowej wymienionej instytucji. Musimy jednak pamiętać, że dokładne kwoty wyliczy bank, z którego usługi skorzystaliśmy. Jeśli jednak okaże się, że bank nie przydzielił Ci zwrotu, możesz się odwołać od tej decyzji i złożyć reklamację. W przypadku, gdy pilnie potrzebujesz gotówki, która miała wpłynąć ze strony banku, możesz skorzystać z pożyczki online. Jeśli bank rozpatrzy reklamację, pieniądze niezwłocznie powinny pojawić się na koncie. W przypadku odrzucenia reklamacji pozostaje wejście na drogę sądową z bankiem.

Podobne wpisy