Cytryniec chiński – cenne właściwości

zdenerwowanyczlowiek

Dolegliwości sercowe. Chroniczne zmęczenie. Wyczerpanie organizmu na skutek długotrwałych chorób. Poprawa ogólnej kondycji fizycznej. To zaledwie urywek zalet jakie wiążą się z suplementacją cytryńcem chińskim. Określana na kontynencie azjatyckim mianem „Wu We Zi” roślina jest możliwa do nabycia również w Polsce – wystarczy zajrzeć na stronę rekomendowanego dostawcy preparatów uzupełniających dietę tj. witaminyswanson.pl. Na co dokładnie wpływa cytryniec i jak się go zażywa?

Dane generalne

Ogólnie rzecz biorąc cechą szczególną wyróżniającą cytryniec chiński okazuje się czerwony odcień jego owoców. Jeśli chodzi o formę i kształt to na pierwszy rzut oka przypominają one klasyczne polskie jagody, jednakże w odróżnieniu od nich odznaczają się cytrynowym, mocno orzeźwiający posmakiem, stąd też specyficzne nazewnictwo tej odmiany. Owoce cytryńca podlegają procesowi suszenia, a kiedy wyparują z nich wszelkie soki, zmieniają swą kolorystykę na blado krwistą, nieco zbliżoną do wyglądu kolorowego pieprzu. Cytryniec wykorzystuje się wraz z nasionami i nie stanowi to żadnej nowości – w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu stosuje się ten typ rośliny od stuleci. Wraz z biegiem czasu zaczęto dostrzegać nie tylko szereg jego właściwości leczniczych, ale również kosmetycznych. Masowo produkowane są wysokiej jakości kremy ujędrniające oraz odżywiające skórę bazujące w swym składzie na dużej ilości cytryńca chińskiego. Pozyskiwany z kory omawianej rośliny olejek eteryczny przydaje się z kolei do wytwórstwa luksusowych perfum.

Kilka możliwych postaci

W naszym kraju, w sklepach internetowych ze zdrową żywnością i suplementach typu wspomniana powyżej strona witaminyswanson.pl, można odnaleźć cytryniec chiński w formie preparatu kapsułkowego. Istnieje jednak także susz z owoców tej rośliny oraz specyfik w postaci sproszkowanej, z której zaleca się robienie owocowych lub warzywnych koktajli i smoothie. Szczególnie dla nerwusów polecaną wersją opisywanego gatunku jest wariant kropelkowy, stanowiący przykładowo częsty dodatek do herbaty czy nawet czystej wody mineralnej. Kropelkowa postać cytryńca zalecana jest jako środek wyciszający i redukujący stres. Uspokaja, koi skołatane nerwy i działa relaksująco.

Moc wartości

Do najważniejszych zalet cytryńca zaliczyć trzeba bezwzględnie jego nietuzinkowy wpływ na pracę całego układu pokarmowego. To natomiast wiąże się z olbrzymią zawartością lignanów, które pracują jako swego rodzaju tarcza ochronna zabezpieczająca zwłaszcza wątrobę. Związki roślinne występujące w tej roślinie stanowią również silny antyoksydant. Cytryniec regularnie dostarczany organizmowi jako element zbilansowanego jadłospisu, doskonale regeneruje i nie dopuszcza do uszkodzeń wielu narządów wewnętrznych. Poleca się go również jako remedium na stany zapalne trzustki czy żołądka. Mądra suplementacja wysokiej klasy produktami na bazie cytryńca daje sposobność przeciwdziałania krwotokom oraz normuje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Dobrze jest wyposażyć się w opakowanie preparatu z cytryńcem w roli głównej będąc w okresie menopauzalnym czy też chcąc wdrożyć program profilaktyki przeciwmiażdżycowej.

Podobne wpisy